Boşanma Avukatı Ankara

.

Boşanma Davaları Ankara

Boşanma avukatı Ankara, İstanbul gibi ana kentlerde dava sayısının fazla olmasına bağlı avukatların çalışma alanı seçimiyle ilgili bir durumdur. Bir uzmanlık alanı veya bir unvan değildir. Zira kanun gereğince avukatlar istedikleri davalara katılabilirler ve çalışma alanı olarak seçebilirler.  Avukatların hangi davaya katılabileceği konusunda kısıtlama yoktur.

Boşanma avukatı, aile hukuku uyuşmazlıklarından kaynaklanan boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi davaları mesleki çalışma alanı olarak seçen avukatlara halk arasında verilen bir isimdir. Kesinlikle bir unvan değildir, bir uzmanlık alanı değildir.

Ancak hatırlatmak gerekir ki zamanımızda dava alanlarının artmasına, hukuk sisteminin her geçen gün büyümesine, avukatlarında uyum sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Örneğin Ankara boşanma oranı, Türkiye boşanma oranları sıralamasında incelendiğinde Ankara'nın üçüncü sırada yer aldığı görülmektedir. Doğal bir sonuç olarak Ankara’da boşanma dava sayısı fazladır. Hatta Ankara Çankaya’da bulunan ve aynı zamanda ana adliye kampüsü olan Ankara adliyesi'nde şuan için 20 aile mahkemesi bulunmakta, her bir mahkemede günde yaklaşık olarak 40 dava, aile hukukundan kaynaklanan velayet, nafaka boşanma gibi konular üzerinden görülmektedir. Elbette ki bu yoğunluğunun Ankara'nın başkent olmasına bağlı olarak nüfus oranının yüksek olmasının da etkisi vardır. Velhasıl bu yoğunluk içerisinde çalışma alanlarını benzer davalar üzerinde çalışmak üzerine kurmuş avukatların mesleki başarılarının da daha yüksek olacağını düşünmekteyiz. Bu düşünce ışığında Ankara’da kurmuş olduğumuz hukuk ofisimizde aile hukuku üzerinde çalışmaktayız. Çalışma alanımızı aile hukuku üzerine kurmamızdan olsa gerek halk arasında da boşanma avukatı olarak anılmaktayız. Ancak üstüne basarak tekrar hatırlatmak gerekir ki boşanma avukatı Ankara olsun diğer illerimizde olsun avukatların unvanları değil benzer davalar üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarından dolayı halk arasında bu şekilde adlandırılmalarından kaynaklı bir tanımlamadır.

Hatta Boşanma avukatı mısınız? gibi sıklıkla gelen soruları da seçim hakkımızı bu yöndeki davalar üzerinde çalışmaktan yana kullandığımızı ifade ederek cevaplıyoruz. Bunun bir unvan değil çalışma alanı seçimi olduğunu vurguluyoruz.

Ankara Boşanma Oranı
Ankara boşanma oranın daha öncede belirtiğimiz üzere yüksek olduğu illerimiz arasında yer alır.  Bu durum esas nedeni nüfus oranının fazla olmasıdır.  Türkiye genelinde Ankara boşanma oranında İstanbul ve İzmir’den sonra 3. Sırada yer alır. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Boşanan çift sayısı 2006 yılında 93 bin 489, 2007'de 94 bin 219, 2008'de 99 bin 663, 2009'da 114 bin 162, 2010'da 118 bin 568, 2011'de 120 bin 117, 2012'de 123 bin 325, 2013'te 125 bin 305, 2014'te 130 bin 913, 2015'te 131 bin 830 olarak gerçekleşti.Ankara’da Boşanma Davası Nasıl 
Açılır ?

Asliye hukuk mahkemesi, dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın mal varlığı haklarına ilişkin davalarla, şahıs varlığına ilişkin davalarda aksine hüküm olmadıkça görevli mahkemedir. Boşanma davası da şahıs varlığına ilişkin bir dava olduğu için Asliye hukuk mahkemesinin görev alanına girecektir. Ancak aile hukukundan doğan dava ve işleri görmek üzere asliye mahkemesi derecesinde kanun gereğince özel bir mahkeme olan aile mahkemeleri kurulmuştur. Bu nedenle davanın görüleceği bölgede Aile Mahkemesi var ise aile hukukundan kaynaklı davaları Aile Mahkemesinde, davanın görüleceği bölgede Aile Mahkemesi yok ise aile hukukundan kaynaklı davaları Asliye Hukuk Mahkemesinde açmanız gerekecektir.

Ankara merkezde Ankara Batı Adliyesi ve Ankara Merkez Adliyesi olmak üzere iki adliye bulunmaktadır. Ankara merkez ilçelerinin sınırları bu iki adliyenin yetki sınırlarını belirler. Örneğin Ankara – Mamak, Ankara – Çankaya İlçeleri merkez Ankara Adliyesinin, Ankara – Etimesgut Ankara – Sincan ilçeleri Ankara Batı Adliyesinin yetki sınırları içerisindedir.  

Yani Ankara'nın Çankaya ilçesinde yaşıyor isek ve boşanma davası açacak isek Ankara Merkez Adliyede boşanma davasını açmalıyız ancak Ankara'nın Sincan ilçesinde yaşıyor isek ilgili boşanma davasını Ankara Batı Adliyede açmamız gerekecektir. Bu nedenle dava açmadan önce yaşadığımız ilçenin hangi adliye yetki sınırında olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Bu tespiti yaptıktan sonra dava dilekçesi hazırlanması aşamasına geçilecektir. Dava dilekçesi boşanma davasının beynini oluşturur. Bu nedenle hazırlanmasının gelişi güzel yapılması önemli hak kayıplarının oluşmasına neden olabilecektir. Hatta yapılacak bir eksiklik haklıyken haksız duruma düşülmesine dahi sebebiyet verebilir. Bu nedenle avukat yardımıyla hareket etmek lehinize olacaktır. Avukat yardımı alabilecek maddi gücün olmaması durumunda (bu durumun belgelendirilmesi koşuluyla) Ankara Barosu Adli Yardım birimine başvuru yapılması halinde ücretsiz avukat yardımı alınabilecektir. Unutulmamalıdır ki hukuk siteminin kendine özgü karakteristik ve yapısal özellikleri vardır ve nitelikleri en iyi avukatlar bilmektedir. 

Dava dilekçesinin hazırlanmasının ardından Ankara’da bulunan yetkili adliyenin tevzi birimine başvurularak konusuna göre çekişmeli boşanma davası veya anlaşmalı boşanma davası açılır.


AVUKAT ERDEM ÖZCAN KİMDİR?


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz