Tedbir Nafakası

.

Tedbir nafakası; boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim  davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri almasına ilişkin kanun hükmü kapsamında mahkeme tarafından hükmedilen aylığı ifade eder.

 

Tedbir nafakasının amacı boşanma davası devam ederken nafakaya hak eden tarafın korunmasıdır. Yani eş ve çocukların davanın devam ettiği sürede bakım ve korunmalarının sağlanmak temel amaç olacaktır. Tedbir nafakasının miktarının belirlenmesi ülkemizde bir kurala tabi değildir. Mahkeme hâkimi tarafların sosyal ekonomik durumlarına, hak ve nesafet kurallarına uygun olacak şekilde karar verecektir.  

Tedbir Nafakasının belirlenmesinde ki temel kıstasları özetleyecek olursak;

 

1.    Tarafların Sosyal Ekonomik Durumu

2.    Günün ekonomik yaşam koşulları

3.    Tarafların alıştığı geçim standartlarının korunması

4.    Hak ve nasefet kuralları

 

Boşanma davasını bakmakla görevli aile mahkemesi hâkimi yukarıda bahsi geçen kıstasları esas alarak belli bir aylığa hükmedecektir. 

 

Uygulamada sıklıkla karıştırılan konu tedbir nafakasının belirlenmesinde kusur durumunun dikkate alınacağıdır. Kusur durumunun tespitinin davanın sonunda belirlenen bir durum olması ve tedbir nafakasının temel amacının korumak olması nedeniyle eşe bağlanan tedbir nafakası için kusur durumu kural olarak önem arz etmemektedir. Ancak şu durumunda unutmamak gerekir ki dava sonunda ağır kusurlu olmak tedbir nafakasının yoksulluk nafakasına dönüşmesine engel teşkil edecektir.  Yani eş için yargılama süresince tedbir nafakasına hükmedilmiş olması, tedbir nafakasının yoksulluk nafakasına dönüşeceği ve şartları devam ettiği sürece ödeneceği anlamı taşımamaktadır. Eş, dava sonunda ağır kusurlu olur ise nafaka son bulacak ve nafaka yükümlüsünün sorumluluğu son bulacaktır. Bu durum çocuklar için geçerli değildir. Çocuklar adına bağlanan tedbir nafakası davanın boşanmayla sonuçlanması halinde, dava sonunda iştirak nafakasına dönüşerek devam edecektir.

 

Uygulamada sıkılıkla karşılaştığımız bir değer soruda tedbir nafakasının ödenmemesi halinde hapis cezasıyla karşılaşılıp karşılaşılmayacağı hususudur. Uygulamada nafakanın türünün sonuçları açısından bir önemi yoktur. İster tedbir ister iştirak ister yoksulluk nafakası olsun tüm nafaka türlerinin ödenmemesi halinde tazyik hapsiyle karşılaşılması mümkündür. Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. hükmü uyarınca nafaka borçlusu hapis cezası alabilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz