Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye’de Evli Görünüyorum

.

Yurtdışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum. Bu durum müvekkillerimizce sıklıkla sorulmaktadır.  Bu durumun ortadan kalkması için Türkiye’de boşanmanın tanınması ve boşanmaya ilişkin hükümlerin tenfizi gerekmektedir.  Yani yurt dışında boşanılmış olunması, Türkiye’de de boşanıldığı anlamına gelmemektedir. 


Boşanma işleminin ülkemiz de geçerliliğini sağlamak için bahsi geçen davanın açılması gerekmektedir. Tanıma tenfiz davası şekli bir davadır. Yurt dışında verilen kararın Türkiye’de geçerliliğini sağlar.   Tanıma tenfiz davası yeni bir boşanma davası değildir. Boşanmayı gerektirir hususlar irdelenmez sadece yurt dışında verilmiş boşanma kararı ve hükümlerini Türkiye’de geçerlikılar. 


Bu dava ile karşılaşan müvekkillerimizin sıklıkla şikâyetleri, yurt dışında kolayca hatta bir iki saate boşana bilmişken Türkiye’de işlemlerin uzunluğudur.   Ancak bu yargı sistemimizin işleyişiyle alakalıdır ve sürenin kısaltıla bilmesi maalesef olanaksızdır. Sadece uzman bir avukat ile çalışırsanız rutin sürenin daha fazla uzamaması sağlamış olursunuz.   Yani rutin sürenin uzamaması ve yurt dışında ikamet ediyorsanız ülkeye gelmeden işlemlerinizin tamamlanması için avukat yardımı alınması lehe olacaktır. Aksi halde uzun yılar ilgili dava ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. 


İlgili dava açılmaz ise ülkemiz kayıtlarına göre halen evli olarak kabul edileceğinizden yeniden evlilik yapılması olanaksızdır. Ayrıca miras konusun ’dada önemli sorunlar yaşana bilecektir. Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz