Koronavirüs Sebebiyle Devletten Nasıl Nakit Yardım Alınır?

.

Gelen yoğun sorular nedeniyle bu makalemizde genel makale konularımızın dışına çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü nedeniyle ekonomik zorluk içerisinde olan vatandaşlarımıza yönelik ekonomik yardımlara değineceğiz. 

 

İlgili salgın toplum sağlığı yanında ekonomiyi de büyük ölçüde etkilemiş durumda. Alınması gerekli tedbirlerle birlikte iş sahalarının geçici olarak daralması nakdi yardımları gündeme getirdi.  Bu kapsamda 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun’a göre kriterleri karşılayarak halihazırda düzenli sosyal yardım almakta olan T.C. vatandaşı ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye 1.000 TL nakdi destek verilmesine hükümetimizce karar verildi.

 

Söz konusu yardımlar düzenli merkezî sosyal yardım kapsamında kayıtlı olan; 65 yaş aylığı, engelli aylığı, engelli yakını aylığı, silikozis aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım, öksüz yetim yardımı, muhtaç asker çocuğu yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, çoklu doğum yardımı, psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik düzenli nakdî yardım programı kapsamında yer alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın yapılacaktır.


 

Ancak ilgili kanun kapsamında olmayan birçok vatandaşımız da yardıma ihtiyaç duymaktadır.  Bu kapsamda yardımlardan yararlanmak isteyenler ikametgâhlarının bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ve nüfus cüzdanları ile başvurmaları gerekmektedir. 

Devletin yardımlarından faydalanmak isteyenlerin yaptığı başvuru üzerine hane içinde kişi başına düşen geliri 701,32 TL'den daha düşük geliri olanlara aile yardımları yapılmaktadır. 

 

 AVUKAT ERDEM ÖZCAN KİMDİR?


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz