Gündem Dışı Hukuk

.

İcralık borçlara devlet desteği

Yaşanan ekonomik gelişmelere bağlı olarak borçlu sayısı her geçen gün artmakta ve icra dairlerinde ki dosya sayıları milyonları bulmaktadır. Öyle ki 2021 yılında açılan icra ve iflas dosya sayısı ise 8,3 milyon iken bu sayı 2021 yılında 32 milyona çıkmıştır.  Borç ve alacak dengesinin hızla açılması ebetteki mağduriyetlere de neden olmaktadır. Zira borç tahsil edilememektedir. Bu durumda hem alacaklı taraf hem borçlu taraf mağduriyet yaşamaktadır.

 

İcra dosya sayısının her geçen gün katlanarak artması, icra sorunu yaratmış durumdadır. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı bir çalışma başlatarak yeni kanun paketi hazırlanmaktadır. Yeni kanun paketi ile belli borçların tasfiye edilerek borç yükünü azaltılması hedeflenmiştir. 

 

Kanun paketi ile 6 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan mahsup edilecek. Bu kapsamda ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek. Vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

 

Yine 30 milyar lira tutarındaki elektrik, su, doğalgaz, telefon borcunu devlet karşılayacak. Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları devlet üstlenecek.

 

Kanun paketinin kısa sürede yasalaşması beklenmektedir. 

 

 

 

 


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz