Ankara aile mahkemeleri taşındı

.

Son günlerde müvekkil ve danışanlarımız Ankara aile mahkemelerinin taşınması nedeniyle mahkemelerin yeri konusunda sorun yaşamaktadır. Kuruluş tarihinden beri Ankara Sıhhiye merkez adliyesinde bulunan aile mahkemeleri 2021 yılı ağustos ayında yeni ek binasına taşınmıştır.

 

Ankara merkez adliyesin ’de 20 aile mahkemesi bulunurken söz konusu mahkemelere 10 aile mahkemesi daha eklenerek 30 Aile Mahkemesi ek hizmet binasında hizmet vermeye başladı, taşınma işlemin hızlı olması karşısında adli işlemlerde bir aksamaya sebebiyet vermemesi açısından bir süre sıhhiye merkez adliyesinde dava açılması, dilekçe kabulü gibi işlemler yapıla bilmekteyken 06.09.2021 tarihinden itibaren tüm işlemler yeni ek hizmet binasında gerçekleştirilecektir.

 

Söz konusu taşınmaya bağlı olarak son günlerde müvekkil ve danışanlarımız Ankara Aile Mahkemelerinin nerede olduğu konusunda sıklıkla tarafımıza ulaşmaktadır.  Tabii ki dava ve işlemlerin aksamaması açısından bu durum önem arz etmektedir. Zira özelikle avukatsız olarak duruşmalarını takip etmeye çalışan vatandaşlarımızın duruşmalarını kaçırması, davalarının düşmesine neden olabilecek, yine dilekçelerini süresinde teslim edilememesi hak kayıplarına neden olabilecektir.

Ankara aile mahkemelerinin nerede olduğuna ilişkin detaylı bilgi de maalesef bulunmamaktadır. Bu tüm bu hususları gözeterek huzurda ki yazımızı hazırlama zorunluluğu doğmuştur.


 
Ankara aile mahkemeleri yapılan yapılandırma neticesinde Söğütözün’de bulunan bir binaya taşınmıştır, 4 Nolu Ek Hizmet Binası olarak adlandırılan adliye binasında aynı zamanda Ticaret Mahkemeleri, Çocuk Mahkemeleri ve Tüketici Mahkemeleri de bulunmaktadır. 


Ankara Gölbaşı Aile Mahkemesi

Ankara Gölbaşı Aile Mahkemeleri Gölbaşı merkez adliye içerisinde yer almaktayken 2024 yılı itibariyle ilgili yerleşkeden ayrılmıştır. Gölbaşı aile mahkemesi, Gölbaşı Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi olarak hizmet veren binanın Gölbaşı Adliyesi Ek Hizmet Binası olarak düzenlenmesiyle ilgili yerleşkede hizmet verecektir. Gölbaşı adliyesi ek hizmet binası Şafak Mah. 843. Sk. Gölbaşı Ankara adresinde yer almaktadır.


Etimesgut Batı Aile Mahkemeleri


Ankara batı adliyesi olarak anılan adliye Ankara Etimesgut ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ankara Batı Adliyesinde şu an için 9 aile mahkemesi bulunmaktır. Ankara'nın Sincan ilçesinde bulunan adliyenin yapılandırılmasıyla ilgili adliye oluşturulmuştur. Ankara Batı Adliyesi'nin yargı çevresini; Sincan  Beypazarı, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Ayaş, Çamlıdere, Etimesgut, Güdül ilçelerinin idari sınırlarını kapsayacak şekilde oluşturulmuştur. Ankara'nın ilgili ilçe sınırlarında yaşayan vatandaşlarımız açacakları boşanma davalarını Ankara Batı Adliyesi Aile Mahkemesinde açacaklardır.

Ankara Batı Aile Mahkemeleri Oğuzlar, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Cd Oğuzlar Mah. Muhtarlığı No:52 Etimesgut Ankara adresinde bulunmaktadır.
Ankara adliyesi 4 numaralı ek hizmet binasının konumu için burayı tıklayın Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz