Boşanan Kadın Devletten Maddi Destek Alabilir Mi?

.

 

Boşanma sonrası devletin kadınlara sağladığı mali destekler konusunda son dönemde oldukça sık sorular gelmektedir. Boşanmış kadınlara devletin hangi destekleri verdiği merak edilmektedir.  Esasında bu konuyu boşanma davası açma düşüncesin de olan kadınlar da merak etmektedir. Zira boşanmaya bağlı mağduriyet yaşamak istemeyen kadınlar bu konudaki haklarını bilmek istemektedir.

 

Boşanmak evliliğin yasal olarak sona ermesidir. Boşanmaya bağlı olarak şartları varsa nafaka ve tazminat hakkı doğabilmektedir. Ancak boşanmış kadın tüm bunlara rağmen muhtaçlık durumu yaşayabilir. Bu durumlarda devlet desteği gündeme gelecektir.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özelikle son dönemde bu konulardaki yardımlarını, kadınlara verilen mali destekleri artırmaktadır. 

 

Konunun detaylarına geçmeden önce belirtmek gerekir ki sosyal devlet olmanın bir sonucu olarak devletin mali desteklerinde esas kriter muhtaçlık durumudur. Yani mali olarak desteğe ihtiyacı olan tüm kadınlar, muhtaçlık durumunu kanıtlayabildikleri sürece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla mali destek alabilmektedir. Devletin mali desteğini almak için boşanmış olmak bir kriter değildir. 

 

Boşanan, kocası vefat eden veya herhangi bir neden dolayı muhtaçlık durumu yaşayan kadınlarımız belediye yardımı alabilir, dul ve yetim maaşı bağlatabilir. Ayrıca bu durumda olan kadınlarımıza yardımda bulunan sivil toplum kuruluşlarına başvuru yapabilirler.

 


Belediye Yardımı 

 

Belediyeler muhtaçlık durumunun oluşması halinde nakdi yardımda bulunmaktadır.  Belediye yardımı almak isteyen ve gerekli şartları taşıyan kişiler yardımı alabilmek için bağlı bulundukları belediyeye başvurmaları gerekmektedir. Sosyal yardım değerlendirme kurulu yaptığı inceleme sonucunda ayni yardım veya nakdi yardımda bulunulmasına karar verebilecektir. 

 


Dul Maaşı 

 

Eşi vefat eden kadınlar SGK tarafından ölüm aylığı bağlanabilmektedir. Yine illerde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar bünyesinde kurulmuş olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak başvurular ile yardım desteği sağana bilir.

 


Boşanmış Kadınlara Babadan Maaş Bağlanması

 

Boşanmış kadınlar anne veya babalarının sosyal güvenlik haklarından yararlanarak aylık bağlatabilirler. Yine bu kapsamda sağlık yardımlarından yararlanmaları mümkündür. Bu kapsamda sıklıkla gelen soru ise boşanmaya bağlı olarak yoksulluk nafakası alan kadınların aynı zamanda babadan veya anneden aylık alıp alamayacağına yöneliktir.  Ancak bu iki durum birbirinden bağımsızdır, yoksulluk nafakası alınması yetim aylığının bağlanmasını kural olarak engellemez.  Eşinden boşanan kız çocuğuna, sosyal güvenlik kanunlarında aranan şartları taşıması halinde, vefat eden babasından aylık bağlanır. Söz konusu maaşı almak yoksulluk nafakasını doğrudan ortadan kaldırmaz ancak nafakanın miktarı veya nafakanın kaldırılması için nafaka borçlusunun dava açması halinde alınan aylığının miktarına göre yoksulluk nafakası yeniden belirlenebilme ihtimali olacaktır. Ancak mahkemelerin genel uygulamalarına bakıldığında asgari ücreti bile yoksulluk nafakasının kaldırılmasına kıstas olarak görmemektedirler. Bu nedenle yetim aylığının alınıyor olmasının, yoksulluk nafakasın kaldırılmasını sağlaması oldukça düşük bir ihtimaldir.


En Çok Merak Edilen Sorular


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz