Ortak Velayet Nedir ?

.
Ortak velayet; çocuğun eğitim, sağlık gibi kararların ortak olarak alınması ve çocuğun velayet hakkının olarak görülmesini sağlayan esaslara dayanır. Son günlerde İngiliz bir çifttin ülkemizde görülen davasında verilen bu karar nedeniyle kamuoyunda sıklıkla gündeme gelmektedir. Ancak unutulmaması gereken husus bu düzenlemenin iç hukukumuzda henüz tam olarak yer bulmamış olmasıdır. Zira bu karar uluslararası sözleşmelere istinaden verilmiştir. 


Yani aile mahkemelerinden şu an için bu kararın alınması istisna bir durumdur. Zira uygulanmasının çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Çocuğun anne baba arasında kalmasına ve menfaatinin zedelenmesine neden olma ihtimali hali yüksektir. Boşanmış çiftlerin çoğu velayeti bir koz olarak görmekte ve eşini çocukla cezalandırmak gibi bir hataya düşmektedir. Ayrıca uygulamada fiilen erkeğin iznine dönüşme ihtimalini de göz ardı etmemek gerekir. Bu durumda hem çocuğun hem annenin hakları zarar göre bilir.

Velayete ilişkin detaylı yazımız için bağlantıyı tıklayınVelayet HakkıKanımca esas olanın velayetin annede veya babada olmasının algılanış biçimin ülkemizde değişmesi gerektiğidir. Yani velayet hakkı verilmeyen tarafın annelik veya babalık vasfının elinden alındığını düşünmemesi, velayetin verilen tarafın da çocuğun anne veya babaya olan ihtiyaçlarını gözetmesi gerekir. Velayeti elinde bulundurmak bir koz değildir. Her zaman için çocuğun yüksek menfaati gözetilmelidir. Eşinizden boşanıyor olmanızın oluşturabileceği hırsın çocuğa yansıtılmaması sağlıklı bireyler yetiştirilmesi adına büyük önem taşır.Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz