Boşanma Davası Nasıl Kesinleşir?

.

Boşanmak evlilik birliğinin mahkeme kararıyla sonlandırılması anlamı taşımaktadır. Boşanma davasının nasıl açılacağı, ne zaman nasıl kesinleşeceği oldukça detaylı bir konudur ve sınırlarını medeni kanunumuz belirlemektedir.

 

Boşanma davasının kesinleşme zamanı uygulamada sıklıkla karıştırılan bir durumdur. Birçok çift duruşmanın sonlanmasını yani hâkimin boşanma yönünde kararını açıklamış olmasını boşanmak için yeterli olduğunu düşünmekte ve boşandığını sanmaktadır. Ancak boşanma hükmünün verilmiş olmasından sonrada davanın aşamaları devam etmektedir. Bu aşamaların göz ardı edilmesi evlilik birliğinin sonlanmasını engelleyecektir. 

 

Boşanma kararı vermiş ciflerin öncelikli olarak yapması gereken davanın anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olarak açılacağı hususunu belirlemeleridir. Şayet evlilik birliği bir yılı tamamlamış ve eşinizle boşanma ve sonuçları konusunda ortak karar verebiliyorsanız dava anlaşmalı olarak açılabilecektir. Evlilik birliğinin bir yılı tamamlamadığı veya boşanma ve sonuçları üzerinde ortak karara varılamadığı hallerde, boşanmayı gerektirir haklı ve kanıtlanabilir nedenlerinizi mahkemeye sunarak çekişmeli boşanma davası açılmalıdır.

 

Bu nokta da önemle belirtmek gerekir ki dava ister çekilmeli boşanma davası olsun ister anlaşmalı boşanma davası olsun hakimin boşanma yönünde kararını açıklamasından sonra boşanmanın kesinleşmesi aynı hukuk kurallarına tabidir. Bir örnekle durumu somutlaştıracak olursak diyelimki evlilik birliğini sonlandırma kararı almış ve evlilikleri bir yıldan fazla olmuş bir çift, boşanma, var ise çocuk velayeti, nafaka ve tazminatlar konusunda anlaşmaya vardılar ve anlaşmalarını uygulamada protokol olarak adlandırılan hukuki metne dökerek mahkemeye başvurularını yaptılar, bu aşamada aile mahkemesi dava günü verecek ve tarafların her ikisini de zorunlu olarak katılmaları gerekli olacak duruşmayı yapacaktır. Mahkeme hâkimi duruşma günü anlaşmalı boşanma protokolünün hukuka uygun olup olmadığını denetleyecek, taraflara boşanmak isteyip istemediklerini yeniden soracaktır. Aile mahkemesi hakimi anlaşmalı boşanma protokolünü hukuka uygun bulup, tarafların serbest iradelerinin boşanma yönünde olduğundan emin olur ise boşanma yönünde karar verecektir. Ancak duruşma kararı kesin hüküm ifade etmeyecektir. Zira duruşmadan yaklaşık olarak 15 gün sonra davanın aşamalarını ve sonuçlarını gösterir gerekçeli karar adı verilen uzun karar çıkacak ve bu karar taraflara tebliğ edilecektir. Tebliğ sonrası taraflar tanınan 15 günlük itiraz süresi içerisinde karara karşı itiraz yoluna başvurmaz ise karar kesinleşecek ve nüfus müdürlüğüne bildirilecektir. Diyelim ki çiftimiz boşanma yönünde anlaştılarsa da velayet veya nafaka yönünde ortak karar varamadılar, bu halde boşanmak isteyen taraf boşanmayı gerektirir haklı nedenlerini gösterir dilekçesiyle aile mahkemesinde çekişmeli boşanma davası açacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu haklı nedenlerin mahkemede kanıtlanabilir olmasıdır. Yani çekişmeli boşanma davasının temel kıstası davanın kanıtlanmasıdır. Dilekçe de gösterilen vakıaların delillerle kanıtlanamaması halinde mahkeme hakimi boşanma yönünde hüküm kurmayacaktır. 

Çekişmeli boşanma dava dilekçemiz ile açtığımız boşanma davası duruşmalar aşamasında mahkemeye kanıtlanır ise hakim boşanma yönünde hüküm kuracaktır. Hükümden sonra tıpkı anlaşmalı boşanma davasında olduğu gibi mahkeme hakimi verdiği kararın detaylarını gösterir gerekçeli kararını açılayacak söz konusu karar taraflara tebliğ edildikten 15 gün sonra itiraz edilmez ise kesinleşecek ve nüfus müdürlüğüne bildirilecektir. 

 

Özetle aile mahkemesi hakiminin boşanma yönünde karar vermesi kararın kesinleşmesi için yeterli değildir. Davanız ister anlaşmalı boşanma davası olsun ister çekişmeli boşanma davası olsun boşanma yönünde hüküm verildikten sonra yukarıda bahsi geçen aşamaların tamamlanmasıyla karar kesinleşmiş olacak ve boşanmanız mahkeme kararıyla gerçeklemiş olacaktır.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz