Güncel Yargı Haberleri: Sayfa 2

.

Sıklıkla evi terk eden kadın ile şiddet uygulayan eşi eşit kusurlu sayıldı


Şiddet boşanma davalarında önemli bir boşanma nedenidir. Tabi ki şiddetin kabulü ve şiddete rağmen evliliğin devam edeceğini beklemek hayatın olağan akşına uygun değildir. Açılan bir davada kadın eş şiddette uğradığını iddia etmiş, erkek iş ise kadın eşin sürekli olarak evi terk ettiğinden yakınmıştır. Yapılan yargılama sonucunda yerel mahkeme kadın eşi sıklıkla evi terk etmesinden daha az kusurlu, erkek eşi de şiddet nedeniyle ağır kusurlu bularak davayı sonuçlandırmıştır. Söz konusu dava yapılan itiraz neticesinde Yargıtay incelemesinden geçmiş ve Yargıtay, şiddetin kadın eşin “Senden iğreniyorum, nefret ediyorum. Seni sevmiyorum, istemiyorum” söylemleri nedeniyle meydana geldiğini gerekçe göstererek tarafların eşit kusurlu olduğunu bildirmiş ve kararı bozmuştur. Yerel mahkemeye geri dönen karara karşı yerel mahkemenin ilk kararında direnmesi üzerine konu Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna gelmiştir. 

 

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu yaptığı incelemede kadın eşin evlilik hayatı boyunca müşterek haneyi defaten terk ettiğini, şiddetin ise son kavgada kadın eşin söylemleri nedeniyle meydana geldiğini vurgu yaparak her iki eşinde eşit kusurlu bulmuştur.

 

Sonuç olarak Yargıtay, şiddetin meydana gelme sebebini ve şiddetin derecesini kusur tespitinde kıstas olarak kabul etmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki her olayın gelişimi ve sonucu farklıdır bu nedenle boşanma davalarının incelenmesinde ele alınan kıstaslar her evlilik için aynı sonuçları doğurmaya bilecektir. 


Vajinismus boşanma sebebi midir?


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz