Yeni Nafaka Yasası

.


Yeni nafaka yasasının ne zaman yürürlüğe gireceği son günlerde tarafımıza sıklıkla sorulmaktadır. Nafaka yasasında değişiklik yapılması uzun süredir meclis gündeminde yer alan bir konudur. Bilineceği üzere yoksulluk nafakası boşanma halinde yoksulluğa düşecek taraf için öngörülen bir alacak türüdür. Boşanma davası devam ederken yine aynı kıstas göze alınarak tedbir nafakası olarak bağlanan nafaka, davanın sona ermesiyle birlikte şartlar devam ediyor ise yoksulluk nafakası olarak devam eder. Mevcut yasamıza göre de yoksulluk nafakası eşin yoksulluk durumu bitene kadar veya yeni bir evlilik yapıncaya kadar devam edecektir.  Mevcut düzenlemede ki sınırsızlık nedeniyle yeni nafaka yasası hazırlanması gündeme gelmiş ve bu yönde çalışmalar başlamıştır.

 


Hukuken Yoksul Kime Denir?


Boşanma davasının sonlanmasıyla yoksulluk nafakasına hükmedilmesinin temel şartı boşanmaya bağlı olarak eşin yoksulluğa düşecek olmasıdır. Hukuken yoksulluk durumu;

barınma, sağlık, ulaşım, kültür, eğitim gibi bireyin maddi varlığını geliştirmek için zorunlu ve gerekli görülen harcamaları karşılayacak düzeyde gelirin olmamasını ifade eder. Bu durumun meydana gelmesi halinde boşanmada kusur oranı da göze alınarak yoksulluk nafakası kararı verilebilecektir.

 


Kusurlu Eş Yoksulluk Nafakası Alabilir Mi?

 


Hukuken yoksulluk kabul edilme şartlarını taşıyan eşin, yoksulluk nafakası alabilmesi için boşanmaya sebebiyet veren olaylarda kusurunun daha ağır olmaması gerekir. Yani boşanmaya sebebiyet veren yaşanmış olaylarda eşinden daha ağır kusuru olan tarafa yoksulluk nafakası verilmeyecektir.

 


Yeni Nafaka Yasası Nedir ?

 


Yukarıda bahsi geçen şartların oluşması halinde eşin talebi halinde aile mahkemesince yoksulluk nafakasına hükmedilecek ve söz konusu nafaka eşin yeniden evlenmesi veya yoksulluk durumunun ortadan kalkması halleri dışında süresiz olarak devam edecektir. Bu durum yeni nafaka yasasıyla değiştirilerek evlilik yılına göre yoksulluk nafakası düzenlemesi ön görülmektedir.

 


Evlilik Yılına Göre Nafaka Düzenlenmesinin Kapsamı Nedir ?

 


Yeni yasa tasarısıyla evlilik süresine göre nafaka ödemesinin devam etmesi planlanmaktadır. Örneğin evlilik süresinin 5 yıl olması halinde 3 yıl nafaka ödenmesi veya evlilik süresinin 10 yıl olması halinde 6 yıl nafaka ödenmesi tasarıda yer almaktadır. Ayrıca evlilik süresi kadar da nafaka ödenmesi yönünde  düzenleme yapılması yönünde görüşmeler devam etmektedir. 

 


Yeni Nafaka Yasası Ne Zaman Yasalaşır?

 


Yeni düzenleme konusunda çalışmalar hızla devam etmektedir. Aldığımız bilgilere göre yeni nafaka düzenlemesi hem nafaka alacaklısını hem nafaka borçlusunu eşit şartlarda koruyacak şekilde yakın zaman içerisinde meclis gündemine gelecektir.Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.

Yorum Yaz